Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Main Menu

Sepcial Promotion


Čo je traumatická instabilita ramena?


Ide o poúrazový stav ramena, kedy dochádza ku opakovanej luxácii - vykĺbeniu ramena už čoraz častejšie a pri jednoduchších pohyboch alebo úrazoch. Hovoríme, že rameno mi "vyskakuje"

Ako sa diagnostikuje?


Diagnostika nestabilného ramena je pomerne jednoduchá. Anamnestické údaje od pacienta opisujú opakované epizódy vykĺbenia po úraze. Pri klinickom vyšetrení lekárom je dominantný pozitívny Aprehention test, kedy pacient v určitej polohe ramena pocituje strach z možnej luxácie. Doplňujúce rádiodiagnostické metódy ako je napr. MRI napomáhajú ku finálnej diagnóze a indikácii ku operačnej liečbe.

Čo je jej príčinou?


Instabilita vzniká po opakovaných úrazoch ramenného kĺbu spojených s jeho vykĺbením. Pacienti s takýmito ťažkosťami "dobre" poznajú pohotovostné ambulancie, kde im lekári rameno naprávali a zafixovali. Po troch týždňoch začali rehabilitovať. Po liečbe sa stav zlepšil, ale luxácie sa následne opakovali. Pocit strachu z vykĺbenia je čoraz väčší, pretože k nemu dochádza čoraz "ľahšie".

Najčastejšie sú postihnutí hokejisti, ale nestabilita vzniká často aj u bežných, rekreačne športujúcich ľudí, napríklad po lyžiarskych úrazoch.

Patologickým podkladom nestability ramenného kĺbu je Bankartova lézia. Ide o poškodenie kĺbneho púzdra a labra v mieste jeho úponu na kostný okraj kĺbnej jamky. Vzniká často už po prvom úraze.

Aké typy instability existujú?


Poúrazová – Traumatická (TUBS). Jej vznik je vždy spojený s úrazom. Vyskytuje sa na jednom ramene v jednom smere. Na MRI je prítomná Bankartova lézia. Liečba je chirurgická. Vrámci všetkých instabilít je najčastejšia /95%/.

Vrodená – Atraumatická (AMBRI). Vzniká bez úrazu. Je často prítomná vo viacerých smeroch /MDI/ na oboch ramenách. Liečba je prevažne konzervatívna. Vyskytuje sa asi v 5%.

Mikroinstabilita (AIOS). Najčastejšie vzniká z nadmerného opotrebovania ramena (OVERUSE) u vrcholových športovcov a ťažko pracujúcich ľudí. Úplné vykĺbenie nie je prítomné. Stav je spojený s chronickou bolesťou.

Aká je najmodernejšia liečba?


Traumatická instabilita je indikáciou na operačnú liečbu. V súčastnosti je najmodernejšou a najuznávanejšou technikou Bankartova artroskopická operácia, pri ktorej sa kĺbne púzdro a labrum prifixuje ku kostnej jamke pomocou minikotvičiek.

loading...
Volajte nám+421907722377 (aj SMS)
Píšte náminfo@ortopedickecentrum.sk
Navštívte násNitra a Galanta