Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Main Menu

Sepcial Promotion


Aké sú príčiny ťažkostí s ramenným kĺbom?


Ramenný kĺb je pre unikátnu schopnosť veľkého rozsahu hybnosti  a zároveň stability, jedným z najzraniteľnejších kĺbov. Chronická  bolesť s obmedzením hybnosti - impingement syndróm, nestabilita či poškodenie rotátorovej manžety môže vzniknúť z viacerých príčin.

Úraz. Najčastejší úraz ramena je jeho vykĺbenie - „luxácia“, alebo poškodenie väziva AC kĺbu /akromioklavikulárneho/. Tieto typy poranení veľmi často vznikajú po páde na lyžiach alebo z bicykla. Najrizikovejším športom je hokej, pretože ramenný kĺb je pri tomto športe extrémne namáhaný a vyskočenie pozorujeme už u mladých "hokejistov". Zvláštnou kategóriou je skupina športovcov s opakovanými "mikroúrazmi - mikrotraumami". Ide o volejbalistov, tenistov, hádzanárov, ale aj ťažko pracujúcich ľudí, ktorí sústavne preťažujú svoje rameno v nadhlavovej polohe -"švihu" a tým poškodzujú jeho mäkké štruktúry /overuse injury/.

Degeneratívne zmeny - artróza. Postupné degeneratívne /artrotické / zmeny na chrupavkách a kostiach ramena spôsobujú bolesti, ktoré limitujú hybnosť a silu ramenného kĺbu. Najčastejšie ide o impingement syndróm a AC artrózu, keď dochádza ku vytvoreniu kĺbnych výrastkov a usadenín kalcia v šľachách ramena.

Vrodené zmeny. Do tejto skupiny zaraďujeme pacientov s hypermobilitou a multidirekcionálnou instabilitou ramenného kĺbu /MDI/. Ťažkosti sú neúrazového charakteru. Ide o genetickú "voľnosť" kĺbneho púzdra a väziva.

V dennej praxi sa stretávame s pacientami, ktorí svoje ťažkosti s ramenným kĺbom bagatelizujú a veria, že to "prejde" samé. Množstvo pacientov vyhľadá odborníka neskoro. Opakované luxáciíe ramena, bolesť a obmedzenie  hybnosti tolerujú, až pokiaľ im to výrazne nelimituje denný život. Vieme však, že aj moderná medicína dosahuje lepšie výsledky pri rýchlej a správnej diagnostike a liečbe napr. najmodernejšími artroskopickými operáciami.

loading...
Volajte nám+421907722377 (aj SMS)
Píšte náminfo@ortopedickecentrum.sk
Navštívte násNitra a Galanta