Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Main Menu

Sepcial Promotion


Ako sa chrupavka poškodzuje?


Chrupavka sa môže poškodiť úrazom, preťažovaním kĺbu ale aj prirodzeným opotrebovaním vekom organizmu, obzvlášť pri nadváhe. Takto môže dojsť ku odtrhnutiu jej časti pri úraze, alebo chrupavka postupne vysychá, odlupuje sa a tak vzniká drsný povrch na kontaktných plochách v kĺbe.

Ako sa prejavuje poškodenie?


Počiatočným štádiom je pocit pukania až pichania v kolene s následným pozáťažovým opuchom kolena. Opakované punkcie kĺbnej tekutiny sú príznakom pre pokročilé poškodenie.

Má vplyv na chrupavku nestabilita kĺbu?


Mnohé súčasné štúdie poukazujú na väčšie riziko poúrazovej artrózy pri poškodení skríženého väzu, alebo pri chronickom poškodení meniskov.

Ako sa chrupavka lieči?


Poškodená chrupavka sa dá liečiť len relatívne. Súčasná medicína nedokáže chrupavku vyliečiť alebo jednoducho nahradiť. Základný princíp liečby je spomalenie, resp. pozastavenie degeneratívneho procesu - artrózy. Najmodernejšie výskumy umožňujú tzv. kultiváciu chrupavky, teda rozmnoženie chrupavkových buniek v laboratóriu z kúsku vlastnej chrupavky odobratej z kolena. Do rutinnej praxe sa však tieto metódy ešte nedostali. Častejšie sa používa presun zdravej časti na poškodenú - mozaiková plastika. Táto metóda je účinná len v niektorých špecifických prípadoch.

loading...
Volajte nám+421907722377 (aj SMS)
Píšte náminfo@ortopedickecentrum.sk
Navštívte násNitra a Galanta